WGU D425 Introduction to Chemistry -PA and OA ACTUAL EXAM(2025)
100%VERIFIED |complete QUESTIONS AND ANSWERS | GRADED A+
1. Calculate the density of 10.4g/ml sample of a substance with a mass
of
35.12g. Enter the answer in the correct number of significant figures
and include the unit g/ml: (v=m/d), 3.38ml
2. Convert 12.5g in to kilograms. Enter answer in kg: 0.0125
3. Calculate the density of an object that has a mass of 19.378 and a
volume of
15.0 ml. Enter as g/ml: 1.29g/ml
4. A substance has a mass of 42.10g. If the density of the substance is
known to be 2.431g/ml what volume of substance is present: 17.3ml
5. Several samples of a metal weighed and placed into a graduated
cylinder filled with water to measure their volume by water
displacement: Subtract inital volume from final volume, 1ml= 1cm^3, D=M/V
6. Several samples of metal were weighed and placed into the
graduated cylin- der filled water to measure their volume by water
displacement q:
7. Dimensional Analysis Ex.
How many centimeters are there in
3.55m quantity given: 3.55m
3.55m * (100cm/1m)=: 3.55m=355cm
8. Density converted between mass and volume of a
substance 30.2ml sample of ethyl alcohol with a mass of
23.71002g: p=0.785g/ml
9. Find mass of and object. Density of alcohol is 0.7892g/ml, so
alcohol is 0.7892g per 1ml. Determine the mass of alcohol for
,WGU D425 Introduction to Chemistry -PA and OA ACTUAL EXAM(2025)
100%VERIFIED |complete QUESTIONS AND ANSWERS | GRADED A+
2.0ml use: 1.5784g=1.5g
10. Density = mass/ : volume
11. Density of an object?
Mass of 2.4019 and volume of 1.40ml: density = 1.7156g/ml= 1.72g/ml
12. Density of an object?
Volume of 32ml and a mass of 12.24g: density= 0.3825g/ml=0.38g/ml
13. Density of an object?
Mass of 78.2g/14.2cm^3: density= 5.507g/cm= 5.51g/cm^3
14. Density of an object?
22.57cm^3/55g: density= 2.43686g/cm^3= 2.4g/cm^3
,WGU D425 Introduction to Chemistry -PA and OA ACTUAL EXAM(2025)
100%VERIFIED |complete QUESTIONS AND ANSWERS | GRADED A+
15. Density of an object?
85g/35ml: density= 2.42857 g/ml=
2.4g/ml
16. What is the mass of 25.0ml of octane, with a density of 0.702 g/cm
-Given:25.0ml
conversion
factors:
1.1ml
2.0.0702=1cm^3 (ml->cm^3->g)
25.0ml*1cm^3/ml*0.702g=: density= 17.55g= 17.6g
17. The density of titanium is 4.51g/cm^3. What is the volume in cubic
inches of
3.5Ib of
titanium?
Conversion
factors:
1) 2,2Ib=1Kg
2) 1Kg=10^3g
3) 4.51g= 1cm^3
4) 2.54cm= 1 in Find
in^3 Ib-> Kg -> g->
cm^3 -> in^3
3.5Ib*
1Kg/2.2Ib*10^3g/1Kg*1cm^3/4.51g*1in/2.54cm
,WGU D425 Introduction to Chemistry -PA and OA ACTUAL EXAM(2025)
100%VERIFIED |complete QUESTIONS AND ANSWERS | GRADED A+
must multiply
(1in/2.54cm)^3=1in^3/16.387cm^3
3.5Ib*1Kg/2.2Ib*10^3g/1Kg*1cm^3*1in^3*16.38cm^3: density=
21.53in^3= 22in^3
18. Calculate the density in g/ml of aluminum with a volume of
0.6cm^3 and a mass of 4.6mg?
Given: 4.6mg and 0.6cm^3
Formula for Density: mass (g)/volume(ml) Find:
Density:1) mg->g 4.6mg*10^-
3g/1mg= 4.6*10^-3g=
2) Cm^3->ml 0.6cm^3*1ml/1cm^3=0.6ml
Step 1 by step 2
3) Divide g/ml 4.6*10^-3/ml=: Density= 0.008 g/ml
19. What is the density in g/cm^3 of an unknow solution containing
2.3kg and 8.0L: Density = 0.29g/cm^3
100%VERIFIED |complete QUESTIONS AND ANSWERS | GRADED A+
1. Calculate the density of 10.4g/ml sample of a substance with a mass
of
35.12g. Enter the answer in the correct number of significant figures
and include the unit g/ml: (v=m/d), 3.38ml
2. Convert 12.5g in to kilograms. Enter answer in kg: 0.0125
3. Calculate the density of an object that has a mass of 19.378 and a
volume of
15.0 ml. Enter as g/ml: 1.29g/ml
4. A substance has a mass of 42.10g. If the density of the substance is
known to be 2.431g/ml what volume of substance is present: 17.3ml
5. Several samples of a metal weighed and placed into a graduated
cylinder filled with water to measure their volume by water
displacement: Subtract inital volume from final volume, 1ml= 1cm^3, D=M/V
6. Several samples of metal were weighed and placed into the
graduated cylin- der filled water to measure their volume by water
displacement q:
7. Dimensional Analysis Ex.
How many centimeters are there in
3.55m quantity given: 3.55m
3.55m * (100cm/1m)=: 3.55m=355cm
8. Density converted between mass and volume of a
substance 30.2ml sample of ethyl alcohol with a mass of
23.71002g: p=0.785g/ml
9. Find mass of and object. Density of alcohol is 0.7892g/ml, so
alcohol is 0.7892g per 1ml. Determine the mass of alcohol for
,WGU D425 Introduction to Chemistry -PA and OA ACTUAL EXAM(2025)
100%VERIFIED |complete QUESTIONS AND ANSWERS | GRADED A+
2.0ml use: 1.5784g=1.5g
10. Density = mass/ : volume
11. Density of an object?
Mass of 2.4019 and volume of 1.40ml: density = 1.7156g/ml= 1.72g/ml
12. Density of an object?
Volume of 32ml and a mass of 12.24g: density= 0.3825g/ml=0.38g/ml
13. Density of an object?
Mass of 78.2g/14.2cm^3: density= 5.507g/cm= 5.51g/cm^3
14. Density of an object?
22.57cm^3/55g: density= 2.43686g/cm^3= 2.4g/cm^3
,WGU D425 Introduction to Chemistry -PA and OA ACTUAL EXAM(2025)
100%VERIFIED |complete QUESTIONS AND ANSWERS | GRADED A+
15. Density of an object?
85g/35ml: density= 2.42857 g/ml=
2.4g/ml
16. What is the mass of 25.0ml of octane, with a density of 0.702 g/cm
-Given:25.0ml
conversion
factors:
1.1ml
2.0.0702=1cm^3 (ml->cm^3->g)
25.0ml*1cm^3/ml*0.702g=: density= 17.55g= 17.6g
17. The density of titanium is 4.51g/cm^3. What is the volume in cubic
inches of
3.5Ib of
titanium?
Conversion
factors:
1) 2,2Ib=1Kg
2) 1Kg=10^3g
3) 4.51g= 1cm^3
4) 2.54cm= 1 in Find
in^3 Ib-> Kg -> g->
cm^3 -> in^3
3.5Ib*
1Kg/2.2Ib*10^3g/1Kg*1cm^3/4.51g*1in/2.54cm
,WGU D425 Introduction to Chemistry -PA and OA ACTUAL EXAM(2025)
100%VERIFIED |complete QUESTIONS AND ANSWERS | GRADED A+
must multiply
(1in/2.54cm)^3=1in^3/16.387cm^3
3.5Ib*1Kg/2.2Ib*10^3g/1Kg*1cm^3*1in^3*16.38cm^3: density=
21.53in^3= 22in^3
18. Calculate the density in g/ml of aluminum with a volume of
0.6cm^3 and a mass of 4.6mg?
Given: 4.6mg and 0.6cm^3
Formula for Density: mass (g)/volume(ml) Find:
Density:1) mg->g 4.6mg*10^-
3g/1mg= 4.6*10^-3g=
2) Cm^3->ml 0.6cm^3*1ml/1cm^3=0.6ml
Step 1 by step 2
3) Divide g/ml 4.6*10^-3/ml=: Density= 0.008 g/ml
19. What is the density in g/cm^3 of an unknow solution containing
2.3kg and 8.0L: Density = 0.29g/cm^3