CALCULATION EXAM | COMPLETE 50 QUESTIONS AND CORRECT
ANSWERS (VERIFIED) | GRADED A+ | NEW BSN215 HESI EXAM
2026/2027 | GUARANTEED PASS.
A client with cardiogenic shock weighs 220 lb and is receiving dopamine
at the rate of 3 mcg/kg/minute. The solution strength available is
dopamine 400 mg in 250 ml of D5W. The nurse should set the infusion
pump to deliver how many ml/hour? (Enter numeric value only. If
rounding is required, round to the nearest tenth.) - ✔✔✔ Correct Answer
>11.3
First, convert pounds to kg
220 lb : X = 2.2 lb : 1 kg =
100 kg.
Next, calculate the dosage per minute,
3 mcg/kg/min x 100 kg =
300 mcg/min.
3(100kg) =300
,Convert mcg/min to mcg/hour
300 mcg/min x 60 min =18,000
mcg/hour.
Convert mcg/hr to mg/hour,
=18,000 mcg/hr =
18.0 mg/hour.
Calculate the rate,
400 mg : 250 ml = 18 mg : X ml
= 400 mg 18 mg
_____________ = ___________
250ml x ml
=400X = 4500
X = 11.25
= 11.3 ml.
So, 18 mg/11.3 ml should be infused at 11.3 ml/hour.
A client with hypertension who weighs 72.4 kg is receiving an infusion
of nitroprusside (Nipride) 50 mg in D5W 250 ml at 75 ml/hour. How
many mcg/kg/minute is the client receiving? (Enter numeric value only.
, If rounding is required, round to the nearest tenth.) - ✔✔✔ Correct Answer
>3.5 Calculate the mg/hour infusing,
50 mg : 250 ml = X : 75 ml
=250X = 3750 and X = 15 mg/hour.
Next, convert mg/hr to mcg/hour
15 mg/hour = 1 mg / 1000 mcg = 15,000 mcg/hour
Then divide by 60 min =
250 mcg/minute.
Lastly, 250 mcg/72.4 kg/min
= 3.45
= 3.5 mcg/kg/minute.
A client is receiving an IV solution of sodium chloride 0.9% (Normal
Saline) 250 ml with amiodarone (Cordarone) 1 gram at 17 ml/hour. How
many mg/minute of amiodarone is infusing? (Enter numeric value only.
If rounding is required, round to the nearest tenth.) - ✔✔✔ Correct Answer
>1.1