WGU D425 Introduction to Chemistry -PA and OA ACTUAL EXAM
(2026) 100%VERIFIED |complete 300 QUESTIONS AND ANSWERS
| GRADED A+ LATEST UPDATE
Calculate the density of 10.4g/mL sample of a substance with a mass of 35.12g.
Enter the answer in the correct number of significant figures and include the unit
g/mL
ANSWERS: (v=m/d), 3.38ml
convert 12.5g in to kilograms. enter answer in kg
ANSWERS: 0.0125
calculate the density of an object that has a mass of 19.378 and a volume of 15.0
ml. enter as g/ml
ANSWERS: 1.29g/ml
a substance has a mass of 42.10g. if the density of the substance is known to be
2.431g/ml what volume of substance is present
ANSWERS: 17.3ml
several samples of a metal weighed and placed into a graduated cylinder filled
with water to measure their volume by water displacement
ANSWERS: Subtract inital volume from final volume, 1ml= 1cm^3, D=M/V
… 1/53
,4/6/26, 9:40 AM WGU D425 Introduction to Chemistry -PA and OA ACTUAL EXAM(2025) 100%VERIFIED |complete QUESTIONS AND ANSWERS | …
several samples of metal were weighed and placed into the graduated
cylinder filled water to measure their volume by water displacement q
Dimensional Analysis Ex.
how many centimeters are there in 3.55m
quantity given: 3.55m
3.55m * (100cm/1m)=
ANSWERS: 3.55m=355cm
Density converted between mass and volume of a
substance 30.2ml sample of ethyl alcohol with a mass of
23.71002g
ANSWERS: p=0.785g/ml
Find mass of and object. density of alcohol is 0.7892g/mL, so alcohol is 0.7892g
per 1ml. determine the mass of alcohol for 2.0mL use
ANSWERS: 1.5784g=1.5g
Density = mass/__________
ANSWERS: volume
Density of an object?
mass of 2.4019 and volume of 1.40mL
ANSWERS: density = 1.7156g/mL= 1.72g/ml
… 2/53
,4/6/26, 9:40 AM WGU D425 Introduction to Chemistry -PA and OA ACTUAL EXAM(2025) 100%VERIFIED |complete QUESTIONS AND ANSWERS | …
Density of an object?
volume of 32mL and a mass of 12.24g
ANSWERS: density= 0.3825g/mL=0.38g/mL
density of an object?
mass of
78.2g/14.2cm^3
ANSWERS: density= 5.507g/cm= 5.51g/cm^3
density of an
object?
22.57cm^3/55g
ANSWERS: density= 2.43686g/cm^3= 2.4g/cm^3
density of an
object?
85g/35mL
ANSWERS: density= 2.42857 g/mL= 2.4g/mL
what is the mass of 25.0mL of octane, with a density of 0.702 g/cm
-Given:25.0mL
conversion factors:
1.1mL
2.0.0702=1cm^3 (mL->cm^3->g)
25.0mL1cm^3/mL0.702g=
ANSWERS: density= 17.55g= 17.6g
… 3/53
, 4/6/26, 9:40 AM WGU D425 Introduction to Chemistry -PA and OA ACTUAL EXAM(2025) 100%VERIFIED |complete QUESTIONS AND ANSWERS | …
the density of titanium is 4.51g/cm^3. What is the volume in cubic inches of
3.5Ib of titanium?
conversion factors:
1) 2,2Ib=1Kg
2) 1Kg=10^3g
3) 4.51g= 1cm^3
4) 2.54cm= 1 in Find
in^3 Ib-> Kg -> g->
cm^3 -> in^3
3.5Ib
1Kg/2.2Ib10^3g/1Kg1cm^3/4.51g1in/2.54cm
must multiply
(1in/2.54cm)^3=1in^3/16.387cm^3
3.5Ib1Kg/2.2Ib10^3g/1Kg1cm^31in^3*16.38cm
^3
density= 21.53in^3= 22in^3
Calculate the density in g/mL of aluminum with a volume of 0.6cm^3 and a
mass of 4.6mg?
Given: 4.6mg and 0.6cm^3
Formula for Density: mass (g)/volume(ml)
Find: Density:1) mg->g 4.6mg*10^-
3g/1mg=
4.6*10^-3g=
2) cm^3->mL 0.6cm^3*1mL/1cm^3=0.6mL
step 1 by step 2
3) Divide g/mL 4.6*10^-3/mL=
Density= 0.008 g/mL
what is the mass of 0.750 moles of ZnSO4?
How many molecules are there in 0.435 moles of C6H12O6
… 4/53