Operations Practice Test
A aqueous 2.00M HCl solution is prepared with a total volume of 0.475L. The molecular
weight of HCl is 36.46g/mol. What mass of HCl (in grams) is wanted for the solution?
A: four.7g
B: 8.2g
C: 34.6g
D: 42.7g
**This is a Level five Question** - ANS-mol solute = mol solute * L answer
2.00 * 0.475 = 0.950mol
g HCl = mol solute * (molecular weight / 1 mol)
g HCl = zero.950 * (36.Forty six / 1)
g HCl = 34.637g
C
A system calls for 6mL of 1N HCl. A stock of 3N HCl is to be had. How would you prepare
the required concentraction?
A: 1:three dilution of 3N HCl
B: 1:2 dilution of 3N HCl
C: 1:four dilution of 3N HCl
D: 1:5 dilution of 3N HCl
**This is a Level five Question** - ANS-V1C1 = V2C2
X(three) = 6(1)
3x = 6
X = 2 mL
2:6 = 1:three
A
Alisha is a college senior. She finished 3 years of coursework at the state college & isn't
completing rotations in hematology, clinical chemistry, microbiology, & blood banking on the
VA health facility. At the end of her clinical rotations, Alisha will acquire a baccalaureate
diploma from WDTC & a certificate of application finishing touch from the VA health center.
Alisha is in which type of tutorial program?
A: MLT-AD
B: Hospital-based MLS/CLS