QUESTIONS WITH VERIFIED ANSWERS
A high-rise building where the floor of an occupiable story is greater than _____ above the lowest level of
fire department vehicle access. - Correct Answer -75ft
Refrence NFPA 14 2016
Section 3.3.7.
In a manufacturing plant classified as Ordinary Hazard Group 2, the sprinkler system is provided with one
inside hose station. Per NFPA 13 2016, Table 11.2.3.1.2. what is the minimum inside hose demand? - Correct
Answer -50 gpm
A water flow test was conducted using 2 hydrants. Both 2 1/2" outlets were used on hydrant #1 while one
outlet was used on hydrant #2. The pitot reading at each hydrant was 12 psi. If the discharge coefficient is
0.7, what is the total water flow (gpm) during this test? - Correct Answer -The Correct Answer is 1356
gpm .
Solution #14:
Q = 29.84 cd 2 √P
,Q 1 = 29.84 x 0.7 x (2.5) 2 x √12 = 452.09 gpm
Q 2 = 29.84 x 0.7 x (2.5) 2 x √12 = 452.09 gpm
Q 3 = 29.84 x 0.7 x (2.5) 2 x √12 = 452.09 gpm
Q total = Q 1 + Q 2 + Q 3
Q total = 452.99 gpm + 452.99 gpm + 452.99 gpm = 1356.27 gpm Round down to 1356 gpm
In a water flow test using two hydrants, _________ pressure is the pressure at the hydrant where the
water is not flowing. - Correct Answer -Residual Pressure
Refrence NFPA 13 2016
Section A.24.2.2.
A standpipe system with no permanently attached water supply that relies exclusively on the fire
department connection to supply the system demand. - Correct Answer -Manual Dry
, Reference NFPA 14 2016
Section 3.3.17.4.
For corrosive water conditions, steel pipe on the suction side of the pump is required to be: - Correct
Answer -Galvanized or painted on the interior with a paint recommended for submerged surfaces
Refrence NFPA 20 2016
Section 4.14.1.2.
The distance between the bottom of the strainer and the bottom of the wet pit on a vertical shaft turbine
pump should be: - Correct Answer -One half of the pump bowl diameter but not less than 12 inches.
Reference NFPA 20 2016, Figure A.7.2.2.1 (see note in figure)
Determine the max allowable shutoff pressure for a fire pump with a rated cpacity of 750 gpm and a
rated head of 60 ft. - Correct Answer -36 psi.
1.4 x 60 ft = 84 ft,
Head = P psi/0.433,