CALCULATION EXAM | COMPLETE 50 QUESTIONS AND CORRECT
ANSWERS (VERIFIED) | GRADED A+ | NEW BSN215 HESI EXAM
2026/2027 | GUARANTEED PASS.
A client with cardiogenic shock weighs 220 lb and is receiving dopamine
at the rate of 3 mcg/kg/minute. The solution strength available is
dopamine 400 mg in 250 ml of D5W. The nurse should set the infusion
pump to deliver how many ml/hour? (Enter numeric value only. If
rounding is required, round to the nearest tenth.) - ✔✔✔ Correct Answer
>11.3
First, convert pounds to kg
220 lb : X = 2.2 lb : 1 kg = 100
kg.
Next, calculate the dosage per minute,
3 mcg/kg/min x 100 kg = 300
mcg/min.
3(100kg) =300
,Convert mcg/min to mcg/hour 300
mcg/min x 60 min =18,000
mcg/hour.
Convert mcg/hr to mg/hour,
=18,000 mcg/hr =
18.0 mg/hour.
Calculate the rate,
400 mg : 250 ml = 18 mg : X ml
= 400 mg 18 mg
_____________ = ___________
250ml x ml
=400X = 4500
X = 11.25
= 11.3 ml.
So, 18 mg/11.3 ml should be infused at 11.3 ml/hour.
A client is receiving an IV solution of sodium chloride 0.9% (Normal
Saline) 250 ml with amiodarone (Cordarone) 1 gram at 17 ml/hour. How
many mg/minute of amiodarone is infusing? (Enter numeric value only.
,If rounding is required, round to the nearest tenth.) - ✔✔✔ Correct Answer
>1.1
Convert grams to mg, 1 gram equals 1,000 mg.
Using ratio and proportion
1,000 mg : 250 ml :: X mg : 1ml
1000mg/250 ml = X mg/ 1 ml
=250X= 1,000
So X = 4 mg/ml is the solution concentration of amiodarone.
The infusion rate (ml/hour) x concentration (mg/ml) divided by 60
minutes/hour
17 ml/hour x 4 mg/ml = 68/60
= 1.13
=1.1 mg/minute.
, A client who weighs 176 pounds is receiving an IV infusion with esmolol
hydrochloride (Brevibloc) at 48 ml/hour. The IV solution is labeled with
the concentration of Brevibloc 10 mg/ml. How many mcg/kg/minute is
the client receiving? (Enter numeric value only.) - ✔✔✔ Correct Answer
>100
Convert pounds to kg by dividing 176 pounds by 2.2 pounds = 80 kg.
Convert the IV concentration from mg to mcg.
1 mg : 1000 mcg :: 10 mg : 10,000 mcg.
Infusion rate (48 ml/hour) x concentration (10,000 mcg/ml) divided by
60 minutes/hour x 80 kg = 48 x 10,000 divided by 60 x 80 = 480,000 /
4800 = 100 mcg/kg/minute.
A client who weighs 70 kg is receiving a dopamine solution of 800
mg/500 ml normal saline at 5 ml/hour. How many mcg/kg/minute is the
client receiving? (Enter numeric value only. If rounding is required,
round to the nearest tenth.) - ✔✔✔ Correct Answer > 1.9
To change ml/hour to mcg/kg/minute, use the formula: desired rate (5
ml/hour) / volume available (500 ml) x dose available (800 mg)