thermal efficiency of the cycle, the mass flow rate of the steam, and the temperature rise of the cooling water
are to be determined.
Assumptions 1 Steady operating conditions exist. 2 Kinetic and potential energy changes are negligible.
Analysis (a) From the steam tables (Tables A-4, A-5, and A-6),
h1 = h f @ 10 kPa = 191.81 kJ/kg
v 1 = v f @ 10 kPa = 0.00101 m 3 /kg
w p ,in = v 1 (P2 − P1 )
3
( ) ⎛ 1 kJ
= 0.00101 m 3 /kg (7,000 − 10 kPa )⎜
⎜ 1 kPa ⋅ m 3
⎞
⎟
⎟
7 MPa
⎝ ⎠ qin
= 7.06 kJ/kg 2
10 kPa
h2 = h1 + w p ,in = 191.81 + 7.06 = 198.87 kJ/kg 1 4
qout
P3 = 7 MPa ⎫ h3 = 3411.4 kJ/kg s
⎬
T3 = 500°C ⎭ s 3 = 6.8000 kJ/kg ⋅ K
P4 = 10 kPa ⎫ s 4 − s f 6.8000 − 0.6492
⎬ x4 = = = 0.8201
s 4 = s3 ⎭ s fg 7.4996
h4 = h f + x 4 h fg = 191.81 + (0.8201)(2392.1) = 2153.6 kJ/kg
Thus,
q in = h3 − h2 = 3411.4 − 198.87 = 3212.5 kJ/kg
q out = h4 − h1 = 2153.6 − 191.81 = 1961.8 kJ/kg
wnet = q in − q out = 3212.5 − 1961.8 = 1250.7 kJ/kg
and
wnet 1250.7 kJ/kg
η th = = = 38.9%
q in 3212.5 kJ/kg
W&net 45,000 kJ/s
(b) m& = = = 36.0 kg/s
wnet 1250.7 kJ/kg
(c) The rate of heat rejection to the cooling water and its temperature rise are
Q& = m& q = (35.98 kg/s )(1961.8 kJ/kg ) = 70,586 kJ/s
out out
Q& out 70,586 kJ/s
ΔTcooling water = = = 8.4°C
(m& c) cooling water (2000 kg/s )(4.18 kJ/kg ⋅ °C)
, 2. A steam power plant that operates on the ideal reheat Rankine cycle is considered. The turbine work output and
the thermal efficiency of the cycle are to be determined.
Assumptions 1 Steady operating conditions exist. 2 Kinetic and potential energy changes are negligible.
Analysis From the steam tables (Tables A-4, A-5, and A-6),
h1 = h f @ 20 kPa = 251.42 kJ/kg
T
v 1 = v f @ 20 kPa = 0.001017 m 3 /kg
w p ,in = v 1 (P2 − P1 )
3 5
( ) ⎛ 1 kJ ⎞
= 0.001017 m 3 /kg (6000 − 20 kPa )⎜ ⎟
⎜ 1 kPa ⋅ m 3 ⎟
6 MPa
= 6.08 kJ/kg ⎝ ⎠ 4
h2 = h1 + w p ,in = 251.42 + 6.08 = 257.50 kJ/kg 2
P3 = 6 MPa ⎫ h3 = 3178.3 kJ/kg 20 kPa
⎬
T3 = 400°C ⎭ s 3 = 6.5432 kJ/kg ⋅ K 1 6
s
P4 = 2 MPa ⎫
⎬ h4 = 2901.0 kJ/kg
s 4 = s3 ⎭
P5 = 2 MPa ⎫ h5 = 3248.4 kJ/kg
⎬
T5 = 400°C ⎭ s 5 = 7.1292 kJ/kg ⋅ K
s 6 − s f 7.1292 − 0.8320
P6 = 20 kPa ⎫ x 6 = = = 0.8900
⎬ s fg 7.0752
s 6 = s5 ⎭
h6 = h f + x 6 h fg = 251.42 + (0.8900 )(2357.5) = 2349.7 kJ/kg
The turbine work output and the thermal efficiency are determined from
wT,out = (h3 − h4 ) + (h5 − h6 ) = 3178.3 − 2901.0 + 3248.4 − 2349.7 = 1176 kJ/kg
and
q in = (h3 − h2 ) + (h5 − h4 ) = 3178.3 − 257.50 + 3248.4 − 2901.0 = 3268 kJ/kg
wnet = wT ,out − w p ,in = 1176 − 6.08 = 1170 kJ/kg
Thus,
wnet 1170 kJ/kg
η th = = = 0.358 = 35.8%
q in 3268 kJ/kg