Exam (elaborations) CHEM 108 Module 3 Exam Answers- Portage Learning Module 3 exam Exam Page 1 Show the calculation of the new temperature of a gas sample which has an original volume of 700 ml when collected at 730 mm and 35oC when the volume becomes 480
Exam (elaborations) CHEM 108 Module 3 Exam Answers- Portage Learning Module 3 exam Exam Page 1 Show the calculation of the new temperature of a gas sample which has an original volume of 700 ml when collected at 730 mm and 35oC when the volume becomes 480 ml at 1.15 atm. 700ml/1000= 0.7 liters= Vi 730mm/700= 1.042 atm=Pi 35 ºC + 273 = 308K = Ti 480ml/ 1000 = 0.04 liters = Vf 1.15 amt= Pf (1.042) ×(0.7)= (1.15) × (0.04) (308) Tf Tf= 12.50 = 17.15K 0.729
Geschreven voor
- Instelling
- Portage Learning
- Vak
- CHEM108
Documentinformatie
- Geüpload op
- 1 maart 2022
- Aantal pagina's
- 10
- Geschreven in
- 2021/2022
- Type
- Tentamen (uitwerkingen)
- Bevat
- Vragen en antwoorden
Onderwerpen
-
exam elaborations chem 108 module 3 exam answers portage learning module 3 exam exam page 1 show the calculation of the new temperature of a gas sample which has an original volume of 700 ml when c