PRACTICE EXAM Q & A 100% CORRECT
RATED A+ DOWNLOAD TO SCORE A
.
.
. 1. A client with cardiogenic shock weighs 220 lb and is receiving
dopamine at the rate of 3 mcg/kg/minute. The solution strength available is
dopamine 400 mg in 250 ml of D5W. The nurse should set the infusion pump to
deliver how many ml/hour? (Enter numeric value only. If rounding is required,
round to the nearest tenth.)
. Correct Responses: "11.3"First, convert pounds to kg, 220 lb : X = 2.2 lb :
1 kg = 100 kg. Next, calculate the dosage per minute, 3 mcg/kg/min x 100 kg =
300 mcg/min. Convert mcg/min to mcg/hour, 300 mcg/min x 60 min=18,000
mcg/hour. Convert mcg/hr to mg/hour, 18,000 mcg/hr = 18.0 mg/hour. Calculate
the rate, 400 mg : 250 ml = 18 mg : X ml 400X = 4500 X =
11.25 = 11.3 ml. So, 18 mg/11.3 ml should be infused at 11.3 ml/hour.
.
. 2.A client with hypertension who weighs 72.4 kg is receiving an infusion
of nitroprusside (Nipride) 50 mg in D5W 250 ml at 75 ml/hour. How many
mcg/kg/minute is the client receiving? (Enter numeric value only. If rounding is
required, round to the nearest tenth.)
. Correct Responses: "3.5"Calculate the mg/hour infusing, 50 mg : 250 ml =
X : 75 ml 250X = 3750 and X = 15 mg/hour. Next, convert mg/hr to mcg/hour, 15
mg/hour = 1 mg / 1000 mcg = 15,000 mcg/hour, then divide by 60 min = 250
mcg/minute. Lastly, 250 mcg/72.4 kg/min = 3.45 = 3.5 mcg/kg/minute.
.
. 3. A client who weighs 70 kg is receiving a dopamine solution of 800
mg/500 ml normal saline at 5 ml/hour. How many mcg/kg/minute is the client
receiving? (Enter numeric value only. If rounding is required, round to the
nearest tenth.)
. Correct Responses: "1.9"To change ml/hour to mcg/kg/minute, use the
formula: desired rate (5 ml/hour) / volume available (500 ml) x dose available
(800 mg) = 8 mg/hour. Next, convert milligrams/hour to mcg/kg/minute: mg
(8) x 1000 / kg (70) / 60 minutes = 1.904 = 1.9 mcg/kg/minute.
, PHARM HOMEWORK DOSAGE CALCULATION
PRACTICE EXAM Q & A 100% CORRECT
RATED A+ DOWNLOAD TO SCORE A
.
. The healthcare provider prescribes a continuous infusion of 5%
dextrose in 0.45% sodium chloride at 85 ml/hour. The IV administration set
delivers 10 gtt/ml. The nurse should regulate the drop rate to deliver how many
gtts/minute? (Enter numeric value only. If rounding is required, round to the
nearest whole number.)
. Correct Responses: "14"Volume/Time (minutes) x drop factor
(gtt/ml) = 85 ml/ 60 minutes x 10 gtt/ml = 14.16 = 14 gtt/minute
4. A client is receiving an IV solution of sodium chloride 0.9% (Normal Saline) 250 ml
with amiodarone (Cordarone) 1 gram at 17 ml/hour. How many mg/minute of
amiodarone is infusing? (Enter numeric value only. If rounding is required, round
to the nearest tenth.)
. Correct Responses: "1.1, 1"Convert grams to mg, 1 gram equals 1,000
mg. Using ratio and proportion - 1,000 mg : 250 ml :: X mg : 1ml 250X= 1,000
so X = 4 mg/ml is the solution concentration of amiodarone. The infusion rate
(ml/hour) x concentration (mg/ml) divided by 60 minutes/hour 17 ml/hour x 4
mg/ml = 68/60 = 1.13 = 1.1 mg/minute.
.
. 5. A client who weighs 176 pounds is receiving an IV infusion with
, PHARM HOMEWORK DOSAGE CALCULATION
PRACTICE EXAM Q & A 100% CORRECT
RATED A+ DOWNLOAD TO SCORE A
esmolol hydrochloride (Brevibloc) at 48 ml/hour. The IV solution is labeled with
the concentration of Brevibloc 10 mg/ml. How many mcg/kg/minute is the client
receiving? (Enter numeric value only.)
. Correct Responses: "100"Convert pounds to kg by dividing 176 pounds
by 2.2 pounds = 80 kg. Convert the IV concentration from mg to mcg. 1 mg :
1000 mcg :: 10 mg : 10,000 mcg. Infusion rate (48 ml/hour) x
concentration (10,000 mcg/ml) divided by 60 minutes/hour x 80 kg = 48 x
10,000 divided by 60 x 80 = 480, = 100 mcg/kg/minute.
.
. 6. The nurse is preparing the change-of-shift report for a client who has
a 265 ml secondary infusion that was started 2 hours ago at a rate of 85 ml/hour
via an infusion pump. The nurse should report that how many ml remain to be
infused by the on-coming nurse? (Enter numeric value only.)
. Correct Responses: "95"85 ml x 2 hours = 170 ml has infused. 265 ml
(total amount to be infused) - 170 ml (amount infused) = 95 ml remain to be
infused.
.
. 7.A male client receives a prescription for ondansetron hydrochloride
(Zofran) 4 mg IV to prevent postoperative nausea after an inguinal hernia repair.
The medication is available in 2 mg/ml. How many ml should the nurse
administer? (Enter numeric value only.)
. Correct Responses: "2"Use ratio and proportion, 4 mg : X ml = 2 mg : 1
ml 2X = 4 X = 2
.
. 8. The nurse is preparing to administer Hepatitis B Vaccine,
Recombinant (Energix-B) 5 mcg IM to a school-aged child. The vaccine is
labeled, 10 mcg/ml. How many ml should the nurse administer? (Enter
numeric value only. If rounding is required, round to the nearest tenth).
. Correct Responses: "0.5, 1"Use ratio and proportion, 5 mcg : X ml :: 10
mcg : 1ml 10X = 5 X = 0.5 ml
.