19773155
The University of Western Sydney
School of Science and Health
Introduction to Epidemiology (401076)
ASSIGNMENT 1
Autumn, 2019
Due date: 7/04/2019 midnight
This assignment is based on the learning objectives and concepts in in weeks 1to 3
(not including measures of association). There are a total of 60marks and this
assignment will contribute 20% towards the total assessment for this subject.
Your assignment should be typed, with adequate space left between questions.
Assignments should be submitted via vUWS (see specific instructions relating to
Assignment 1 on vUWS).
Be as brief as possible in your answers, and use the number of marks for a question as
a guide to how much to write.
No answers need to be longer than a few short sentences or short paragraphs. No need
for referencing
Late assignments will not be accepted without prior approval. Any request needs
supporting documents.
Remember to save your assignment to make sure it is the final version and
submit only this. as:
Family name_First name_StudentID_Ass1_final
After due date I will not be able to remove the assignment. It is controlled by
Turnitin!!So the only version that will be corrected is the last one you submitted
before due date
, 19773155
Question 1(14)
A rural community in Queensland was estimated to have a population of 73,000
during a census conducted on January 1st 2016. Of these, 3600 people were known to
have been diagnosed with type 2 diabetes before this day. During 2016, the entire
community was followed and 230 new cases of type 2 diabetes were diagnosed.
(a) “What was the prevalence of type II diabetes in this community on January 1st
2016?”[2 Marks]
Prevalence= No. of cases/Total population
= 3600/73000 = 49.3 per 1000 people
Hence, there was 49.3 per 1000 prevalence of type 2 diabetes in this community
on January 1st 2016.
(b) “What was the prevalence of type II diabetes in this community on 30th of
December 2016?” [2 marks]
Prevalence= No. of cases + No. Of incidence case / Total population
= 3600+230/73000 = 52.5 per 1000 people
Hence, there was 52.5 per 1000 prevalence of type 2 diabetes in this community
on 30th December 2016.
(c) “What was the cumulative incidence of type II diabetes in this community
during 2016?” [4 Marks]
CI = Incident cases/Total population-diagnosed cases
= 230/73000-3600
= 3.31 per 1000 people
“If during 2016 5,000 people from the entire community died and left the study area.
Assume that these 5000 people and the 230 new cases of diabetes were healthy at
least half of the year”.
(d) What type of incidence you need to calculate [2 Marks]
Incidence rate needs to be calculated.
(e) Calculate this type of incidence [4Marks]
Population=Total population-diagnosed cases
=73000-3600
= 69400
Person years = Population * no. Of years of the study
= 69400 * 1
= 69400 py
Out of entire population, 5000 died and 230 were new cases by the end of the year.
But as per assumption 5000+230 = 5230 survived for at-least half of the year.
The University of Western Sydney
School of Science and Health
Introduction to Epidemiology (401076)
ASSIGNMENT 1
Autumn, 2019
Due date: 7/04/2019 midnight
This assignment is based on the learning objectives and concepts in in weeks 1to 3
(not including measures of association). There are a total of 60marks and this
assignment will contribute 20% towards the total assessment for this subject.
Your assignment should be typed, with adequate space left between questions.
Assignments should be submitted via vUWS (see specific instructions relating to
Assignment 1 on vUWS).
Be as brief as possible in your answers, and use the number of marks for a question as
a guide to how much to write.
No answers need to be longer than a few short sentences or short paragraphs. No need
for referencing
Late assignments will not be accepted without prior approval. Any request needs
supporting documents.
Remember to save your assignment to make sure it is the final version and
submit only this. as:
Family name_First name_StudentID_Ass1_final
After due date I will not be able to remove the assignment. It is controlled by
Turnitin!!So the only version that will be corrected is the last one you submitted
before due date
, 19773155
Question 1(14)
A rural community in Queensland was estimated to have a population of 73,000
during a census conducted on January 1st 2016. Of these, 3600 people were known to
have been diagnosed with type 2 diabetes before this day. During 2016, the entire
community was followed and 230 new cases of type 2 diabetes were diagnosed.
(a) “What was the prevalence of type II diabetes in this community on January 1st
2016?”[2 Marks]
Prevalence= No. of cases/Total population
= 3600/73000 = 49.3 per 1000 people
Hence, there was 49.3 per 1000 prevalence of type 2 diabetes in this community
on January 1st 2016.
(b) “What was the prevalence of type II diabetes in this community on 30th of
December 2016?” [2 marks]
Prevalence= No. of cases + No. Of incidence case / Total population
= 3600+230/73000 = 52.5 per 1000 people
Hence, there was 52.5 per 1000 prevalence of type 2 diabetes in this community
on 30th December 2016.
(c) “What was the cumulative incidence of type II diabetes in this community
during 2016?” [4 Marks]
CI = Incident cases/Total population-diagnosed cases
= 230/73000-3600
= 3.31 per 1000 people
“If during 2016 5,000 people from the entire community died and left the study area.
Assume that these 5000 people and the 230 new cases of diabetes were healthy at
least half of the year”.
(d) What type of incidence you need to calculate [2 Marks]
Incidence rate needs to be calculated.
(e) Calculate this type of incidence [4Marks]
Population=Total population-diagnosed cases
=73000-3600
= 69400
Person years = Population * no. Of years of the study
= 69400 * 1
= 69400 py
Out of entire population, 5000 died and 230 were new cases by the end of the year.
But as per assumption 5000+230 = 5230 survived for at-least half of the year.