rotating counter clockwise and is running at 200 rpm. The coefficient F1 3.2482 F2 3.2482 2477.723 N
of friction is 0.25. The brake band has a contact of 270°, one end is
fastened to a fixed pin and the other end to the brake arm 125 mm F1 8048.14 N
from the fixed pin. The straight brake arm is 750 mm long and placed
perpendicular to the diameter that bisects the angle of contact. *Taking the sum of moments at pivot O:
Determine (a) the pull (P) necessary on the end of the brake arm to MO 0
stop the wheel if 35 kW is being absorbed and (b) the width of steel
band of 2.5 mm thick if the maximum tensile stress is not to exceed P 750 mm F2 OD 0
50 MPa?
* Solving for distance OD:
mm
sin 45
OD
OD 88.388 mm
* Therefore, solving for the required pull (P):
P
2477.723 N 88.388 mm
F2 OD
750 mm 750 mm
P 292 N
Given:
Dd = 600 mm (Rd = 300 mm) CCW θ = 270o * The width of the steel band can be solved from its maximum stress:
n = 200 rpm Pbrake = 35 kW
F F
μ = 0.25 in. Smax = 50 MPa S max 1 1
A wt
F1 8048.14 N
Solution: w
S max t 50 N/mm 2.5 mm
2
* From the power absorbed by the brake, we can solve for the w 64.385 mm
braking torque by:
Pbrake 2 Tf n
Pbrake 35 kJ/s
Tf
2 n
2 200
rev 1min
min 60 sec
Tf 1.6711 kJ 1671.125 J
* The belt tension ratio is given by:
F1
e
e
0.25
270
180
F2
F1
3.2482
F2
F1 3.2482 F2
* Also, the braking torque can be expressed as:
Tf F1 F2 r
Tf 1671.125 J
F F
1 2
r 0.3 m
F1 F2 5570.4167 N
*Substituting:
3.2482F2 F2 5570.4167 N
F2 2477.723 N