BUSINESS FINANCING AND THE COST OF CAPITAL
Name
Institutional Affiliation
Course
Instructor’s name
Date
, BUSINESS FINANCING AND THE COST OF CAPITAL 2
8.1 Solution.
a.
As according to the given values we have,
Equity = $2500000
8 percent Debt = $2500000
Interest on debt = $2500000 x 8 percent
Interest on debt = $ 200000
Taxable Income is going to drop by $ 200000.
The formula used here is,
Earnings before Taxes = Given Operating Profit – The paid interest
Earnings before Taxes = $(1000000 - 200000)
Earnings before Taxes = $ 800000
Earnings after cutting taxes (Net Income) = $800000 x (1 - 0.40)
Earnings after taxes (Net Income) = $480000
Net profit has reduced by $120000 (0.60 - 0.48)
Here we will use,
Return on total equity = (Net profit / Employed equity) x 100
Return on equity = $480000 / $2500000x 100 = 19.2 percent
b.
15 percent debt, Interest paid = 15% x $2500000
15% percent, Interest paid = $380000
Revised Earning before taxes = $1000000 - $380000
Revised Earning before taxes = $620000