Medisch Handelen
Compleet
c-MED1
Na bestudering van de leerstof kan je deze reproduceren op het gebied van de pathologie bij acute
klachten, op een zodanige wijze dat je in staat bent om:
− De leerstof van de pathologische principes op het gebied van de acute klachten te kunnen
onderscheiden in hoofd- en bijzaken;
− Een collega fysiotherapeut i.o. te ondersteunen bij een leervraag over de te bestuderen pathologie
op het gebied van acute klachten;
− De leerstof te kunnen toepassen in een eenvoudige casuïstiek op aspecten van de acute klachten,
daar waar pathologische relevantie van toepassing is;
− Een cliënt uitleg te kunnen geven over de pathologische processen rond acute klachten met
betrekking tot zijn klacht(en) en therapie;
− Een discussie te voeren met een collega fysiotherapeut i.o. over de Modulehandleiding 2017-2018
6 pathologische processen op het gebied van acute klachten bij een eenvoudige cliënt-casus met
betrekking tot de klachten en therapie.
Waarom medisch handelen? Zodat je je patiënt meer kan vertellen over de medische wereld.
Hierdoor ben je een bredere professional, denkt met de patiënt mee.
Pathologie – leer de ziekte
Pathologie houdt zich bezig met ontstaan, aard en verloop van ziektes.
In de beschrijving van ziektes zijn er belangrijke onderdelen:
- De oorzaak (ethiologie)
- Verloop en prognose (vooruitzicht)
- Klachten en symptomen, in kaart brengen waar iemand last van heeft
- Diagnostiek
- Therapie
Waarom kennis van pathologie?
1. Omdat er is meer dan alleen spieren, pezen en botten
2. Omdat je rode en gele vlaggen moet kunnen herkennen
3. Omdat klachten verschillende oorzaken kunnen hebben
4. Omdat “co-morbiditeit” de therapie kan beïnvloeden, het tegelijkertijd voorkomen van twee
of meer aandoeningen of stoornissen bij één persoon.
Daarnaast moet je je bewust zijn van diagnostiek en interventies vanuit het medische domein. Door
welke “bril” is er gekeken?
ICD: International Classification of Diseases
Internationale standaardindeling van ziektes
• http://class.who-fic.nl
Doelen:
– classificeren van ziektes en gezondheidsproblemen
– analyse algemene gezondheidstoestand van bevolkingsgroepen
– monitoren van de incidentie en prevalentie van ziekten en gezondheidsproblemen
* doodscertificaten en ziekenhuisdossiers
Etiologie:
,Wat is de oorzaak of zijn de oorzaken van ziektes?
• Griep virus
• ‘Spit‘ ?
• Hartinfarct bloedpropje
• Kanker geen duidelijke
• Reumatoïde artritis ?
• Chronisch vermoeidheidssyndroom, fibromyalgie ‘domme pech’
Verloop van ziektes:
• Acuut verloop
– variatie op definities ‘acuut’: 6 weken, paar dagen …..
• Subacuut verloop
• Chronisch verloop
– duur van maanden tot levenslang
• Verloop met exacerbaties en remissies, het opvlammen en tot rust komen van symptomen.
De prognose van een ziekte:
Wat mag je verwachten als afloop van de ziekte?
– Op basis van de huidige kennis, inzichten en epidemiologische gegevens
• Genezing zonder restverschijnselen?
• Genezing met restverschijnselen?
• Chronisch verloop? exacerbaties ↔ remissies?
• 5-jaars overleving bij maligniteit?
• Slechte prognose?
Invloeden op ziektes:
Herstel belemmerend of herstel bevorderend?
– Aan- of afwezigheid andere ziekten (co-morbiditeit) somatische én psychische
afwijkingen.
– Welvaart (diabetes, hart- en vaatziektes, obesitas)
– Beroep (bouwvakker~rug; asbest~longkanker, roken;
– Woonsituatie & hygiène (reizigersdiarrhee, luizen, …)
– Coping-gedrag & persoonlijkheidpatiënt
– Intoxicaties: roken, alcohol, drugs, ectasy, dieten
– Vaccinaties & religie (‘Bible-belt: poliomyelitis, mazelen)
– ↓ afweer bij: aids, chemotherapie bij kanker, reuma-medicatie
Incidentie, hoevaak een bepaalde aandoening voorkomt.
Predisponerende factoren, bijvoorbeeld overgewicht op knieslijtages
c-MED2
Na bestudering van de leerstof kan je deze reproduceren op het gebied de orthopedie bij acute
klachten, op een zodanige wijze dat je in staat bent om:
- De leerstof van de orthopedische principes op het gebied van de acute klachten te kunnen
onderscheiden in hoofd- en bijzaken;
- Een collega fysiotherapeut i.o. te ondersteunen bij een leervraag over de te bestuderen
orthopedie op het gebied van acute klachten;
- De leerstof te kunnen toepassen in een eenvoudige casuïstiek op aspecten van de acute
klachten, daar waar orthopedische relevantie van toepassing is.
- Een cliënt uitleg te kunnen geven over de orthopedische processen rond acute klachten met
betrekking tot zijn klacht(en) en therapie;
, - Een discussie te voeren met een collega fysiotherapeut i.o. over de orthopedische processen
op het gebied van acute klachten bij een eenvoudige cliënt-casus met betrekking tot de
klachten en therapie.
Wat is orthopodie?
- De leer van het musculoskeletale systeem
- Orthopeden (chirurgen) zijn gespecialiseerd in de diagnose en behandeling van
aandoeningen van het musculoskeletale systeem
Diagnostiek
• Rode vlaggen
• Diagnostisch proces tekenen & symptomen
– Anamnese
– Klinische testen van het
musculoskeletale systeem
– Chirurgie (arthroscopie)
– Aanvullend onderzoek:
• Bloedonderzoek
• Beeldvorming Rö / MRI
Therapie
• Conservatief
– leefstijl
– fysiotherapie
– farmacotherapie
– medicatie / injectie
– hulpmiddelen
• Chirurgisch (operatief)
– arthroscopie
– reconstructief, nieuw
– vervangend (prothese), gewricht vervangen
Prognose en daarna
• Adaptief
– Remmen van progressie
– Optimaal functioneren in ADL / sport
• Reconstructief
– Herstel / Vervanging van beschadigd weefsel
– Optimaal functioneren in ADL / sport
– Doel de beste manier voor de cliënt in ADL / sport
Wat hebben wij eraan om kennis te hebben van orthopedie?
- Indicatie
- Predisponerende factoren
- Complicaaties
- Prognose
- Beloop
Compleet
c-MED1
Na bestudering van de leerstof kan je deze reproduceren op het gebied van de pathologie bij acute
klachten, op een zodanige wijze dat je in staat bent om:
− De leerstof van de pathologische principes op het gebied van de acute klachten te kunnen
onderscheiden in hoofd- en bijzaken;
− Een collega fysiotherapeut i.o. te ondersteunen bij een leervraag over de te bestuderen pathologie
op het gebied van acute klachten;
− De leerstof te kunnen toepassen in een eenvoudige casuïstiek op aspecten van de acute klachten,
daar waar pathologische relevantie van toepassing is;
− Een cliënt uitleg te kunnen geven over de pathologische processen rond acute klachten met
betrekking tot zijn klacht(en) en therapie;
− Een discussie te voeren met een collega fysiotherapeut i.o. over de Modulehandleiding 2017-2018
6 pathologische processen op het gebied van acute klachten bij een eenvoudige cliënt-casus met
betrekking tot de klachten en therapie.
Waarom medisch handelen? Zodat je je patiënt meer kan vertellen over de medische wereld.
Hierdoor ben je een bredere professional, denkt met de patiënt mee.
Pathologie – leer de ziekte
Pathologie houdt zich bezig met ontstaan, aard en verloop van ziektes.
In de beschrijving van ziektes zijn er belangrijke onderdelen:
- De oorzaak (ethiologie)
- Verloop en prognose (vooruitzicht)
- Klachten en symptomen, in kaart brengen waar iemand last van heeft
- Diagnostiek
- Therapie
Waarom kennis van pathologie?
1. Omdat er is meer dan alleen spieren, pezen en botten
2. Omdat je rode en gele vlaggen moet kunnen herkennen
3. Omdat klachten verschillende oorzaken kunnen hebben
4. Omdat “co-morbiditeit” de therapie kan beïnvloeden, het tegelijkertijd voorkomen van twee
of meer aandoeningen of stoornissen bij één persoon.
Daarnaast moet je je bewust zijn van diagnostiek en interventies vanuit het medische domein. Door
welke “bril” is er gekeken?
ICD: International Classification of Diseases
Internationale standaardindeling van ziektes
• http://class.who-fic.nl
Doelen:
– classificeren van ziektes en gezondheidsproblemen
– analyse algemene gezondheidstoestand van bevolkingsgroepen
– monitoren van de incidentie en prevalentie van ziekten en gezondheidsproblemen
* doodscertificaten en ziekenhuisdossiers
Etiologie:
,Wat is de oorzaak of zijn de oorzaken van ziektes?
• Griep virus
• ‘Spit‘ ?
• Hartinfarct bloedpropje
• Kanker geen duidelijke
• Reumatoïde artritis ?
• Chronisch vermoeidheidssyndroom, fibromyalgie ‘domme pech’
Verloop van ziektes:
• Acuut verloop
– variatie op definities ‘acuut’: 6 weken, paar dagen …..
• Subacuut verloop
• Chronisch verloop
– duur van maanden tot levenslang
• Verloop met exacerbaties en remissies, het opvlammen en tot rust komen van symptomen.
De prognose van een ziekte:
Wat mag je verwachten als afloop van de ziekte?
– Op basis van de huidige kennis, inzichten en epidemiologische gegevens
• Genezing zonder restverschijnselen?
• Genezing met restverschijnselen?
• Chronisch verloop? exacerbaties ↔ remissies?
• 5-jaars overleving bij maligniteit?
• Slechte prognose?
Invloeden op ziektes:
Herstel belemmerend of herstel bevorderend?
– Aan- of afwezigheid andere ziekten (co-morbiditeit) somatische én psychische
afwijkingen.
– Welvaart (diabetes, hart- en vaatziektes, obesitas)
– Beroep (bouwvakker~rug; asbest~longkanker, roken;
– Woonsituatie & hygiène (reizigersdiarrhee, luizen, …)
– Coping-gedrag & persoonlijkheidpatiënt
– Intoxicaties: roken, alcohol, drugs, ectasy, dieten
– Vaccinaties & religie (‘Bible-belt: poliomyelitis, mazelen)
– ↓ afweer bij: aids, chemotherapie bij kanker, reuma-medicatie
Incidentie, hoevaak een bepaalde aandoening voorkomt.
Predisponerende factoren, bijvoorbeeld overgewicht op knieslijtages
c-MED2
Na bestudering van de leerstof kan je deze reproduceren op het gebied de orthopedie bij acute
klachten, op een zodanige wijze dat je in staat bent om:
- De leerstof van de orthopedische principes op het gebied van de acute klachten te kunnen
onderscheiden in hoofd- en bijzaken;
- Een collega fysiotherapeut i.o. te ondersteunen bij een leervraag over de te bestuderen
orthopedie op het gebied van acute klachten;
- De leerstof te kunnen toepassen in een eenvoudige casuïstiek op aspecten van de acute
klachten, daar waar orthopedische relevantie van toepassing is.
- Een cliënt uitleg te kunnen geven over de orthopedische processen rond acute klachten met
betrekking tot zijn klacht(en) en therapie;
, - Een discussie te voeren met een collega fysiotherapeut i.o. over de orthopedische processen
op het gebied van acute klachten bij een eenvoudige cliënt-casus met betrekking tot de
klachten en therapie.
Wat is orthopodie?
- De leer van het musculoskeletale systeem
- Orthopeden (chirurgen) zijn gespecialiseerd in de diagnose en behandeling van
aandoeningen van het musculoskeletale systeem
Diagnostiek
• Rode vlaggen
• Diagnostisch proces tekenen & symptomen
– Anamnese
– Klinische testen van het
musculoskeletale systeem
– Chirurgie (arthroscopie)
– Aanvullend onderzoek:
• Bloedonderzoek
• Beeldvorming Rö / MRI
Therapie
• Conservatief
– leefstijl
– fysiotherapie
– farmacotherapie
– medicatie / injectie
– hulpmiddelen
• Chirurgisch (operatief)
– arthroscopie
– reconstructief, nieuw
– vervangend (prothese), gewricht vervangen
Prognose en daarna
• Adaptief
– Remmen van progressie
– Optimaal functioneren in ADL / sport
• Reconstructief
– Herstel / Vervanging van beschadigd weefsel
– Optimaal functioneren in ADL / sport
– Doel de beste manier voor de cliënt in ADL / sport
Wat hebben wij eraan om kennis te hebben van orthopedie?
- Indicatie
- Predisponerende factoren
- Complicaaties
- Prognose
- Beloop