total fixed costs equal $5 million. If the company manufactures 500,000 units, compute the
following:
a. unit cost
b. markup price if the company desires a 10% return on sales
c. ROI price if the company desires a 25% return on an investment of $1 million
Solution:
a) Unit cost = variable cost + fixed cost/unit sales
x= $250 + $5,000,000/500,000 = $260 unit cost
b) cost/(1 – desired return on sales) = $260/(1 - .10) = $288.89
c) ROI price = unit cost + ROI x investment/unit sales
$250 + .25 x 1,000,000/500,000 = $250.5
1.2. A gift shop owner purchases items to sell in her store. She purchases a chair for
$125 and sells it for $275. Determine the following:
a. dollar markup
b. markup percentage on cost
c. markup percentage on selling price
Solution:
a) dollar markup
dollar markup = selling price – cost:
$275-125 = $150
b) markup percentage on cost
dollar markup/cost
$150/$125 = 120%
c) markup percentage on selling price
dollar markup/selling price
$150/$275 = 54.5%
1.3. A consumer purchases a coffee maker from a retailer for $90. The retailer’s
markup is 30%, and the wholesaler’s markup is 10%, both based on selling price. For