Opgave 1
Het afstoten van een bepaalde fase in het voortbrengingsproces naar een afzonderlijke onderneming
en het zichzelf toeleggen op een andere fase heet:
b) differentiatie
Opgave 2
Assortimentsverbreding ontstaat door: c) parallellisatie
Voordeel: verkleining van de afzetrisico’s door spreiding in de ‘pieken’ en ‘dalen’ van de afzet.
(bereiken van diversiteit, verkleining van leegloopverliezen)
Opgave 3
a) Stel (gemakshalve) 1kg grondstof kost € 10 en 1 uur arbeid € 30.
Totale kosten voor één product Jenny:
Manier 1: 5*€ 10 + 2*€ 30 = € 110
Manier 2: 7*€ 10 + 1*€ 30 = € 100
Manier 2 heeft de laagste totale kosten en wordt dus gekozen.
b)
Stel prijs per kg. grondstof op € g en de prijs per arbeidsuur € a.
Nu moet gelden:
Totale kosten manier 1: 5g+2a
Totale kosten manier 2: 7g+1a
Dit moet aan elkaar gelijk zijn; dus:
5g+2a=7g+1a of:
(2a-1a)=(7g-5g)
1a = 2g
Gevraagde prijsverhouding: g : a = 1 : 2
Opgave 4
a) Kostprijs per ongekeurd product XBA:
Grondstoffen: Bruto 38*100/95 kg = 40 kg à € 20 = € 800
Af: opbrengst afval: 5%*40 kg = 2 kg.
2 kg à € 6 = € 12 -/-
Netto grondstofkosten € 788
Overige kosten € 232
Totaal € 1.020
b) Kostprijs per goedgekeurd product XBA:
Geval I:
100 stuks ongekeurde producten kosten 100*€ 1.020 = € 102.000
85 goedgekeurde producten kosten totaal € 102.000
Kostprijs per goedgekeurd product: € 102.000/85 = € 1.200
Geval II:
100 stuks ongekeurde producten kosten 100*€ 1.020 = € 102.000,00
Bij: verwijderingkosten 15%*100= 15 stuks * € 21,25 = € 318,75
, 85 goedgekeurde producten kosten totaal € 102.318,75
Kostprijs per goedgekeurd product: € 102.318,75/85 = € 1.203,75
Geval III:
100 stuks ongekeurde producten kosten 100*€ 1.020 = € 102.000,00
Af: opbrengst uitval 15%*100= 15 stuks * € 42,50 = € 637,50 -/-
85 goedgekeurde producten kosten totaal € 101.362,50
Kostprijs per goedgekeurd product: € 101.362,50/85 = € 1.192,50
c) Uitvalresultaat voor de maand juni:
Werkelijk aantal afgekeurde producten: 310 stuks
Toegestaan: 15%*(1690+310) = 300 stuks
Te veel afgekeurd (nadeel) 10 stuks
Nadelig uitvalresultaat 10*(1200+21.25) = € 12.212,50
Opgave 5
a)
Economische voorraad (in eenheden) is:
Technische voorraad + voorinkoopcontracten -/- reserveringen voor voorverkoopcontracten
12.000 + ?????? – 4000 = 10.000 stuks
Voorinkoopcontracten 1/1: 10.000 + 4.000 – 12.000 = 2.000 stuks
b) Mutaties januari (in aantallen)
Techn.voorraad voorinkopen voorverkopen Economische voorraad
1/1 12.000 2.000 4.000 10.000
besteld 10.000 10.000
voorverkoop 8.000 8.000 -/-
Ontvangen 5.000 5.000-/- 0
verzonden 6.000-/- 6.000 -/- 0
31/1 11.000 7.000 6.000 12.000
Opgave 6
a)
Berekening van de totale (cumulatieve) rentekosten bij een gebruik van:
Aantal jaren Totale kosten
1 1*4%*(100.000+10.000)/2 € 2.200
2 2*4%*(100.000+9.000)/2 € 4.360
3 3*4%*(100.000+8.000)/2 € 6.480
4 4*4%*(100.000+7.500)/2 € 8.600
5 5*4%*(100.000+7.000)/2 € 10.700
b)
Berekening economische gebruiksduur:
Aantal cumulatieve Cumulatieve Cumulatieve Totaal Cum. Gem.
jaren afschrijvings- rentekosten complemen- (cum) aantal kostprijs
gebruik kosten taire kosten (A) uren per uur
(B) (A:B)
1 jaar 100000-10000=90000 2200 5000 97200 10000 € 9,72
2 jaren 100000-9000=91000 4360 12000 107360 19500 € 5,51
3 jaren 100000-8000=92000 6480 21000 119480 28500 € 4,19