WITH COMPLETE SOLUTIONS VERIFIED LATEST UPDATE
After a single dose, a drug's concentration in the plasma is measured to be
10mg/L. After one hour, the plasma concentration is measured to be 5mg/L. Two
hours after the drug's administration, the drug is undetectable in the plasma.
What order is this metabolism?
zero
first
second
zero
Imagine a drug with kEL = 1.2 hr-1, clearance = 14.4 L/hr, and VD = 12 L/kg. What
loading dose would be required to achieve a 2 mg/L concentration in a 30 kg
patient?
1.2mg
14.4mg
12mg
360mg
720mg
720mg
After a single dose, a drug's concentration in the plasma is measured to be 10
mg/L. After one hour, the plasma concentration is measured to be 5 mg/L. How
, many hours (after the initial dose is given) will it take for the plasma
concentration to reach 0.02 mg/L, assuming first-order metabolism?
2
5
6
7
9
9
Imagine a drug with kEL = 1.2 hr-1, clearance = 14.4 L/hr, and VD = 12 L/kg.
Assuming constant infusion of drug, roughly how long would it take for the drug
concentration to reach steady-state?
1hr
2hr
3hr
4hr
5hr
3hr
Imagine a drug with kEL = 1.2 hr-1, clearance = 14.4 L/hr, and VD = 12 L/kg. In
order to achieve a steady-state plasma concentration of 2 mg/L, how large should
each maintenance dose be if a 30 kg patient is going to take an oral dose every 12
hours. Assume 100% bioavailability and first-order metabolism.
28mg
173mg