1. (TCO 8) 35.0 mL of 0.25 M NaOH is neutralized by 23.6 mL of an HCl solution. The molarity of the HCl
solution is (show your work): (Points : 5)
molarity = moles solute / liters solution
0.25 M = moles NaOH / 0.035 L
moles NaOH = 0.00875 moles NaOH
0 1644446450 Short 1
2. (TCO 1) How many mL are in 3.5 pints? Show your work. (Points : 5)
3.5 pints is equivalent to 1656.116
1 pint = 473.176 ml
3.5 pints* 473.176mL = 1656.116mL
0 1644446452 Short 6
3. (TCO 3) What is the name of the following compound: Zn3P2? (Points : 5)
It's Zinc Phosphide
0 1644446453 Short 7
4. (TCO 3) What is the name of the following compound: AgNO3? (Points : 5)
Silver nitrate
0 1644446454 Short 11
5. (TCO 6) Calculate the pressure, in atmospheres, of 2.78 mol CO(g) in a 4.25 L tank at 51 degrees C.
(Points : 5)
Given that n = 2.78 mol; V = 4.25 L; and temperature
[2.78 mol* 0.0821 L -atm/ mol-K*304 K)/4.25 L = 16.3
6. (TCO 6) A gas at a temperature of 95 degrees C occupies a volume of 165 mL. Assuming constant
pressure, determine the volume at 25 degrees C. Show your work. (Points : 5)