1
BSTAT 2305 FINAL ACTUAL EXAM NEWEST VERSION -
2025/2026- WITH 100+ QUESTIONS AND VERIFIED ANSWERS
(100% SUCCESS)
What is the probability that the salesperson will sell one car during a week?
0.40
P(X = 1) = 10/25 = 0.40
Consider the following discrete probability distribution.
x - P(X = x)
-10 - 0.35
0 - 0.10
10 - 0.15
20 - 0.40
If Kelly's employs 100 salespeople, how many of these salespeople have sold at
least 65 cars in the last year?
47
, 2
(0.22 + 0.25)100 = 47 employees.
The number of cars sold by a car salesperson during each of the last 25 weeks is
the following:
Number Sold - Frequency
0 - 10
1 - 10
2-5
What is the probability that X is less than 5?
0.45
P(X < 5) = P(X = −10) + P(X = 0) = 0.35 + 0.10 = 0.45
The director of graduate admissions is analyzing the relationship between scores
in the GRE and student performance in graduate school, as measured by a
student's GPA. The table below shows a sample of 10 students.
The correlation between GRE and GPA is positive and strong.
=CORREL(<GRE data>,<GPA data>) = 0.894
, 3
There are 30 Major League Baseball teams in the National League. Five of these
teams will make the playoffs at the end of the season. The number of unique
groups of teams that can make the playoffs is ______.
142,506
In Excel, the function used is =COMBIN(30,5) = 142,506
The number of homes sold by a realtor during a month has the following
probability distribution:
Number Sold - Probability
0 - 0.20
1 - 0.40
2 - 0.40
What is the standard deviation of the number of homes sold by the realtor during
a month?
0.75
The standard deviation of the discrete random variable X is calculated as
SD(X)=σ=√σ^2. The variance of the discrete random variable X is calculated as
Var(X) = σ^2 = ∑(xi − μ)^2 P(X = xi).
E(X) = 0 × 0.20 + 1 × 0.40 + 2 × 0.40 = 1.2
, 4
Var(X) = (0 − 1.2)^2 × 0.20 + (1 − 1.2)^2 × 0.40 + (2 − 1.2)2 × 0.40 = 0.56
SD(X) = √0.56 = 0.75
A company is bidding on two projects, A and B. The probability that the company
wins project A is 0.40 and the probability that the company wins project B is 0.25.
Winning project A and winning project B are independent events. What is the
probability that the company does not win either project?
0.45
The addition rule is calculated as P(A∪B) = P(A) + P(B − P(A∩B). A complement
rule is P(A) = 1 − P(A^c).
P(A∪B) = 0.40 + 0.25 − 0.1 = 0.55
Neither = 1 − P(A∪B) = 1 − 0.55 = 0.45
An investor bought common stock of Blackstone Company on several occasions at
the following prices.The following frequency distribution represents the number
of shares and its price per share.
Number of Shares - Price per Share
100 - $40
200 - $32
400 - $26
BSTAT 2305 FINAL ACTUAL EXAM NEWEST VERSION -
2025/2026- WITH 100+ QUESTIONS AND VERIFIED ANSWERS
(100% SUCCESS)
What is the probability that the salesperson will sell one car during a week?
0.40
P(X = 1) = 10/25 = 0.40
Consider the following discrete probability distribution.
x - P(X = x)
-10 - 0.35
0 - 0.10
10 - 0.15
20 - 0.40
If Kelly's employs 100 salespeople, how many of these salespeople have sold at
least 65 cars in the last year?
47
, 2
(0.22 + 0.25)100 = 47 employees.
The number of cars sold by a car salesperson during each of the last 25 weeks is
the following:
Number Sold - Frequency
0 - 10
1 - 10
2-5
What is the probability that X is less than 5?
0.45
P(X < 5) = P(X = −10) + P(X = 0) = 0.35 + 0.10 = 0.45
The director of graduate admissions is analyzing the relationship between scores
in the GRE and student performance in graduate school, as measured by a
student's GPA. The table below shows a sample of 10 students.
The correlation between GRE and GPA is positive and strong.
=CORREL(<GRE data>,<GPA data>) = 0.894
, 3
There are 30 Major League Baseball teams in the National League. Five of these
teams will make the playoffs at the end of the season. The number of unique
groups of teams that can make the playoffs is ______.
142,506
In Excel, the function used is =COMBIN(30,5) = 142,506
The number of homes sold by a realtor during a month has the following
probability distribution:
Number Sold - Probability
0 - 0.20
1 - 0.40
2 - 0.40
What is the standard deviation of the number of homes sold by the realtor during
a month?
0.75
The standard deviation of the discrete random variable X is calculated as
SD(X)=σ=√σ^2. The variance of the discrete random variable X is calculated as
Var(X) = σ^2 = ∑(xi − μ)^2 P(X = xi).
E(X) = 0 × 0.20 + 1 × 0.40 + 2 × 0.40 = 1.2
, 4
Var(X) = (0 − 1.2)^2 × 0.20 + (1 − 1.2)^2 × 0.40 + (2 − 1.2)2 × 0.40 = 0.56
SD(X) = √0.56 = 0.75
A company is bidding on two projects, A and B. The probability that the company
wins project A is 0.40 and the probability that the company wins project B is 0.25.
Winning project A and winning project B are independent events. What is the
probability that the company does not win either project?
0.45
The addition rule is calculated as P(A∪B) = P(A) + P(B − P(A∩B). A complement
rule is P(A) = 1 − P(A^c).
P(A∪B) = 0.40 + 0.25 − 0.1 = 0.55
Neither = 1 − P(A∪B) = 1 − 0.55 = 0.45
An investor bought common stock of Blackstone Company on several occasions at
the following prices.The following frequency distribution represents the number
of shares and its price per share.
Number of Shares - Price per Share
100 - $40
200 - $32
400 - $26