HESI DOSAGE CALCULATIONS PRACTICE EXAM NEWEST 2025
ACTUAL EXAM WITH COMPLETE 100 QUESTIONS AND CORRECT
DETAILED ANSWERS (VERIFIED ANSWERS) |ALREADY GRADED
A+|BRAND NEW!!
The nurse is preparing the change-of-shift report for a client who has a 265 ml
secondary infusion that was started 2 hours ago at a rate of 85 ml/hour via an
infusion pump. The nurse should report that how many ml remain to be infused
by the on-coming nurse? (Enter numeric value only.) - ANSWER-95
85 ml x 2 hours = 170 ml has infused. 265 ml (total amount to be infused) - 170 ml
(amount infused) = 95 ml remain to be infused.
A male client receives a prescription for ondansetron hydrochloride (Zofran) 4 mg
IV to prevent postoperative nausea after an inguinal hernia repair. The medication
is available in 2 mg/ml. How many ml should the nurse administer? (Enter
numeric value only.) - ANSWER-2
Use ratio and proportion, 4 mg : X ml = 2 mg : 1 ml 2X = 4 X = 2
The nurse is preparing to administer Hepatitis B Vaccine, Recombinant (Energix-B)
5 mcg IM to a school-aged child. The vaccine is labeled, 10 mcg/ml. How many ml
should the nurse administer? (Enter numeric value only. If rounding is required,
round to the nearest tenth). - ANSWER-1 or 0.5
Use ratio and proportion, 5 mcg : X ml :: 10 mcg : 1ml
1|Page
, HESI Dosage Calculations Practice Exam
10X = 5 X = 0.5 ml
A client's daily PO prescription for aripiprazole (Abilify) is increased from 15 mg to
30 mg. The medication is available in 15 mg tablets, and the client already
received one tablet today. How many additional tablets should the nurse
administer so the client receives the total newly prescribed dose for the day?
(Enter numeric value only.) - ANSWER-1
30 mg (total dose) - 15 mg (dose already administered) = 15 mg that still needs to
be administered. Using the Desired/Have formula: 15 mg/15 mg = 1 tablet
At the end of the shift, the nurse is recording the fluid balance for a client
receiving a continuous gastrostomy tube (GT) feeding. Based on the client's
records, how many ml should the nurse record for the total fluid balance (intake -
output) for the shift that started at 0700 and ended at 1900? (Enter numeric value
only.) (Click on each image asset for additional information.) - ANSWER-695
The tube feeding is administered at 75 ml/hour for 11 hours (0700 - 1800) and
then turned off for one hour because the residual is greater than 200 ml. 11 hours
x 75 ml/hr = 825 ml. Three doses of 20 ml of medication are administered, with 10
ml of water used to flush the GT before and after each dose. 20 ml x 3 doses = 60
ml; 10 ml (flush) x 2 x 3 doses = 60 ml; so 825 ml + 60 ml + 60 ml = 945 ml. 250 ml
of residual is removed and not replaced. 945 ml - 250 ml = 695 ml total fluid
balance (Intake - output).
The nurse is administering a 250 milliliter (ml) intravenous solution to be infused
over 2 hours. How many ml/hour should the nurse program the infusion pump?
(Enter numeric value only.) - ANSWER-125
2|Page
, HESI Dosage Calculations Practice Exam
250 ml : 2 hours = X ml : 1 hour 250 = 2X X = 250 divided by 2 = 125 ml/hr
The nurse is preparing to administer 0.25 mg of bumetanide (Bumex) IV. The
medication is available in a vial labeled 1 mg/4 ml. How many ml of medication
should the nurse administer? (Enter numeric value only.) - ANSWER-1
Using the Desired/Have x Volume formula: Desired = 0.25 mg Have = 1 mg Volume
= 4 ml 0.25 mg/1 mg x 4 ml = 1 ml
A client with hypertension receives a prescription for carteolol (Cartel) 7.5 mg PO
daily. The drug is available in 2.5 mg tablets. How many tablets should the nurse
administer? (Enter numeric value only.) - ANSWER-3
Using D/H: 7.5 mg / 2.5 mg = 3 tablets
The healthcare provider prescribes trimethoprim-sulfamethoxazole (Bactrim-DS
Oral Suspension) 120 mg BID for a child with bronchitis. The Bactrim bottle is
labeled 200 mg/5ml. How many ml should the nurse administer at each dose?
(Enter numeric value only.) - ANSWER-3
Using the formula D/H x Q, 120/200 x 5 = 3 ml
A 180-pound adult male is admitted to the Emergency Center after receiving
thermal burns to 60 percent of his body. Using the Parkland formula of 4 ml/kg/24
hours, the client should receive how many ml of fluid during the first 24 hours?
3|Page