6.1
For V=A+Br
V(ro)=0=A+Bro
V(ri)= = A+Bri
A=-Bro= - Bri
B(ro-ri)= -
B=
A=
V=
,6.2
Steady Flow: = =0
- = dA
- = [(u2-u1)+ + + g(z2-z1)]
= = 1025(21)= 215.25 kg/s
1= = 4.278 m/s
2= = 11.573 m/s
Since T=0 u2-u1=0
z2-z1= 1.8 m
P2= 175 kPa
P1= -0.15 m Hg = -19.9 kPa
= = 190 m2/s2
= = -57.7 m2/s2
g(z2-z1)=9.81 (1.8)= 17.7 m2/s2
- =(190-57.7+17.7)(215.3) = 32,295 w= 32.3 kw
,6.3
= dA +
=0
- [h1+ + gz1]+ [mu]sys=0 gz1=negligible
vcv = A ( )
= = = 21.8 F/s
, 6.4 Energy equation reduces to
dA =0
u2-u1+ + + g(y2-y1)=0
= g(y2-y1)=0
u= c T=
T= = = 0.0297 F