CORRECT answers
Calculate the density of 10.4mL sample of a substance with a mass of 35.12g. Enter the
answer in the correct number of significant figures and include the unit g/mL - CORRECT
ANSWER
convert 12.5g in to kilograms. enter answer in kg - CORRECT ANSWER 0.0125
calculate the density of an object that has a mass of 19.378 and a volume of 15ml. enter as
g/ml - CORRECT ANSWER
a substance has a mass of 42.10g. if the density of the substance is known to be 2.431g/ml
what volume of substance is present - CORRECT ANSWER
several samples of a metal weighed and placed into a graduated cylinder filled with water to
measure their volume by water displacement - CORRECT ANSWER
several samples of metal were weighed and placed into the graduated cylinder filled water to
measure their volume by water displacement q - CORRECT ANSWER
Dimensional Analysis Ex.
how many centimeters are there in 3.55m
quantity given: 3.55m
3.55m * (100cm/1m)= - CORRECT ANSWER 3.55m=355cm
Density converted between mass and volume of a substance
30.2ml sample of ethyl alcohol with a mass of 23.71002g
p=23.71002g/30.2ml=0.7851
p= - CORRECT ANSWER p=0.785g/ml
,Find mass of and object. density of alcohol is 0.7892g/mL, so alcohol is 0.7892g per 1ml.
determine the mass of alcohol for 2.0mL use
2.0mL*(0.7892g/1mL)= - CORRECT ANSWER 1.5784g=1.5g
Density = mass/__________ - CORRECT ANSWER volume
Density of an object?
mass of 2.4019 and volume of 1.40mL
2.4019g/1.40mL= - CORRECT ANSWER density = 1.7156g/mL= 1.72g/ml
Density of an object?
volume of 32mL and a mass of 12.24g
12.24g/32mL - CORRECT ANSWER density= 0.3825g/mL=0.38g/mL
density of an object?
mass of 78.2g/14.2cm^3 - CORRECT ANSWER density= 5.507g/cm= 5.51g/cm^3
density of an object?
22.57cm^3/55g - CORRECT ANSWER density= 2.43686g/cm^3= 2.4g/cm^3
density of an object?
85g/35mL - CORRECT ANSWER density= 2.42857 g/mL= 2.4g/mL
what is the mass of 25.0mL of octane, with a density of 0.702 g/cm
-Given:25.0mL
conversion factors:
1.1mL
2.0.0702=1cm^3 (mL->cm^3->g)
, 25.0mL*1cm^3/mL*0.702g= - CORRECT ANSWER density= 17.55g= 17.6g
the density of titanium is 4.51g/cm^3. What is the volume in cubic inches of 3.5Ib of
titanium?
conversion factors:
1) 2,2Ib=1Kg
2) 1Kg=10^3g
3) 4.51g= 1cm^3
4) 2.54cm= 1 in Find in^3
Ib-> Kg -> g-> cm^3 -> in^3
3.5Ib* 1Kg/2.2Ib*10^3g/1Kg*1cm^3/4.51g*1in/2.54cm
must multiply (1in/2.54cm)^3=1in^3/16.387cm^3
3.5Ib*1Kg/2.2Ib*10^3g/1Kg*1cm^3*1in^3*16.38cm^3 - CORRECT
ANSWER density= 21.53in^3= 22in^3
Calculate the density in g/mL of aluminum with a volume of 0.6cm^3 and a mass of 4.6mg?
Given: 4.6mg and 0.6cm^3
Formula for Density: mass (g)/volume(ml) Find:
Density:1) mg->g 4.6mg*10^-3g/1mg=
4.6*10^-3g=
2) cm^3->mL 0.6cm^3*1mL/1cm^3=0.6mL
step 1 by step 2
3) Divide g/mL 4.6*10^-3/mL= - CORRECT ANSWER Density= 0.008 g/mL
what is the density in g/cm^3 of an unknow solution containing 2.3kg and 8.0L - CORRECT
ANSWER Density = 0.29g/cm^3
If ethanol has a density of 0.789 g/mL and a mass of 36.4g. Find the volume in mL -
CORRECT ANSWER Density= 41.6mL