1.
Mike Derr Company expects to earn 6% per year on an investment that will pay $606,000 seven years from now.
(PV of $1, FV of $1, PVA of $1, and FVA of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided. Round
PV factor to 4 decimal places.)
Compute the present value of this investment.
Future Value x p(PV of a Single Amount) = Present Value
$606,000 x +/-0.00010.6651 = +/-0.01%
Explanation:
In PV of $1, where n = 7 and i = 6%, the p = 0.6651
Present value of investment = $606,000 × 0.6651 = $403,051
m
er as
2.
co
On January 1, 2015, a company agrees to pay $16,000 in ten years. If the annual interest rate is 9%, determine how much cash
eH w
the company can borrow with this agreement. (PV of $1, FV of $1, PVA of $1, and FVA of $1) (Use appropriate factor(s) from
o.
the tables provided. Round PV factor to 4 decimal places.)
rs e
ou urc
Future Value x p (PV of a Single Amount) = Amount Borrowed
$16,000 x +/-0.00010.4224 = +/-0.02%
o
aC s
vi y re
Explanation:
Amount borrowed = Present value of $16,000 at 9% for 10 years
= $16,000 × 0.4224 (using PV of $1, i = 9%, n = 10)
= $6,758
ed d
ar stu
3.
Tom Thompson expects to invest $19,000 at 10% and, at the end of a certain period, receive $79,367. How many
years will it be before Thompson receives the payment? (PV of $1, FV of $1, PVA of $1, and FVA of $1) (Use
appropriate factor(s) from the tables provided. Round FV factor to 4 decimal places.)
sh is
Th
reFuture Value / Present Value = f (FV of a Single Amount) Years
$79,367 / $19,000 = +/-0.00014.1772 15 years
04_07_2016_QC_CS-34146
Explanation:
In FV of $1, where i = 10% and f = $79,367/$19,000 = 4.1772, the n = 15 (implies the investor must wait 15 years
before payment).
https://www.coursehero.com/file/17202275/Appendix-B-Exercises/