HESI Dosage Calculations Practice Exam 2026
ACTUAL COMPREHENSIVE FREQUENTLY MOST
TESTED QUESTIONS AND VERIFIED SOLUTIONS||
ALREADY GRADED A+ | NEWEST EXAM!!!
A client who weighs 176 pounds is receiving an IV infusion
with esmolol hydrochloride (Brevibloc) at 48 ml/hour. The
IV solution is labeled with the concentration of Brevibloc
10 mg/ml. How many mcg/kg/minute is the client
receiving? (Enter numeric value only.) - Answer-100
Convert pounds to kg by dividing 176 pounds by 2.2
pounds = 80 kg. Convert the IV concentration from mg to
mcg. 1 mg : 1000 mcg :: 10 mg : 10,000 mcg. Infusion rate
(48 ml/hour) x concentration (10,000 mcg/ml) divided by
60 minutes/hour x 80 kg = 48 x 10,000 divided by 60 x 80
= 480, = 100 mcg/kg/minute.
The nurse is preparing the change-of-shift report for a
client who has a 265 ml secondary infusion that was
started 2 hours ago at a rate of 85 ml/hour via an infusion
pump. The nurse should report that how many ml remain
to be infused by the on-coming nurse? (Enter numeric
value only.) - Answer-95
,2|Page
85 ml x 2 hours = 170 ml has infused. 265 ml (total
amount to be infused) - 170 ml (amount infused) = 95 ml
remain to be infused.
A male client receives a prescription for ondansetron
hydrochloride (Zofran) 4 mg IV to prevent postoperative
nausea after an inguinal hernia repair. The medication is
available in 2 mg/ml. How many ml should the nurse
administer? (Enter numeric value only.) - Answer-2
Use ratio and proportion, 4 mg : X ml = 2 mg : 1 ml 2X = 4
X=2
The nurse is preparing to administer Hepatitis B Vaccine,
Recombinant (Energix-B) 5 mcg IM to a school-aged child.
The vaccine is labeled, 10 mcg/ml. How many ml should
the nurse administer? (Enter numeric value only. If
rounding is required, round to the nearest tenth). - Answer-
1 or 0.5
Use ratio and proportion, 5 mcg : X ml :: 10 mcg : 1ml
10X = 5 X = 0.5 ml
, 3|Page
A client's daily PO prescription for aripiprazole (Abilify) is
increased from 15 mg to 30 mg. The medication is
available in 15 mg tablets, and the client already received
one tablet today. How many additional tablets should the
nurse administer so the client receives the total newly
prescribed dose for the day? (Enter numeric value only.) -
Answer-1
A client with cardiogenic shock weighs 220 lb and is
receiving dopamine at the rate of 3 mcg/kg/minute. The
solution strength available is dopamine 400 mg in 250 ml
of D5W. The nurse should set the infusion pump to deliver
how many ml/hour? (Enter numeric value only. If rounding
is required, round to the nearest tenth.) - Answer-11.3
First, convert pounds to kg, 220 lb : X = 2.2 lb : 1 kg = 100
kg. Next, calculate the dosage per minute, 3 mcg/kg/min x
100 kg = 300 mcg/min. Convert mcg/min to mcg/hour, 300
mcg/min x 60 min=18,000 mcg/hour. Convert mcg/hr to
mg/hour, 18,000 mcg/hr = 18.0 mg/hour. Calculate the
rate, 400 mg : 250 ml = 18 mg : X ml 400X = 4500 X =
11.25 = 11.3 ml. So, 18 mg/11.3 ml should be infused at
11.3 ml/hour.