Questions with Correct
Solutions||100% Guaranteed
Pass||Updated 2026/2027
Syllabus||A+ GRADED!!!||<<RECENT
VERSION>>
Quality Assurance Assessment - ANSWER ✓ -Compare results with the
specifications -Document everything and keep good records-Confirm that the Use
Objectives have been met
Method Validation - ANSWER ✓ -proving the analytical method is acceptable
Include:-*Specificity*-distiguishing analyte from the rest of sample
-*Linearity*-straight is a "straight" line (R2) -Accuracy & Precision
-Range-Detection Limits and Quantitation Limits
-reporting limits
Detection Limits - ANSWER ✓ Smallest amount of analyte that can be
"separated" from the blank
Detection limit: 3s/m Quantitation limit: 10s/m
Reporting Limit - ANSWER ✓ What regulations declare as "Not Detected". 5-10
times higher than detection limit
Detection Limits Example - ANSWER ✓ 5.19) Detection Limits:
The Blank has a mean = 45±28.2 counts for n = 10 measurements
The Detection Limit is estimated at ydl = yblank + 3s = 45 +(3)(28.2) =129.6
counts Convert to molarity:
-Since 1.000 μM soln has a net signal of 1797-45 = 1752 counts,
so the calibration curve slopeis estimated to be:
𝑚=(𝑦_𝑠𝑎𝑚𝑝𝑙𝑒−𝑦_𝑏𝑙𝑎𝑛𝑘)/(𝑠𝑎𝑚𝑝𝑙𝑒 𝑐𝑜𝑛𝑐)=(1797−45)/(1.00 𝜇𝑀)=1.75_2×10^9
𝑐𝑜𝑢𝑛𝑡𝑠/𝑀
3𝑠/𝑚=(3)(28.2)𝑐𝑜𝑢𝑛𝑡𝑠/(1.75×10^9 𝑐𝑜𝑢𝑛𝑡𝑠/𝑀)=4.8 ×10^(−8) 𝑀
, Standard Addition - ANSWER ✓ -known quantities of analyte are added to the
unknown. The increase in signal is used to determine the unknown analyte
concentration.
Internal Standard - ANSWER ✓ Add a KNOWN concentration of a standard as
EARLY as is feasible during the experiment. The signal from the unknown analyte
is COMPARED to the signal for the internal standard to determine the
CONCENTRATION of the unknown analyte in the sample. The relative
RESPONSE of the internal standard to the analyte must be known through
CALIBRATION and must be constant over a range of concentrations! Detect the
internal standard SELECTIVELY in the presence of the ANALYTE (often
separations are needed)!
Internal Standard Example - ANSWER ✓ 5-31)
Standard: 0.500 mM chloroform + 0.800 mM DDT,
signal-15.3 μA for chloroform, 10.1 μA for DDT
Unknown (10.0 mL) w/DDT in 100 mL flask + 10.2 μL of chloroform, signals-
29.4 and 8.7 μA. Find DDT concentration.
Finding F from standard:
𝐴_𝑋/[𝑋] =𝐹((10.1 𝜇𝐴)/[𝑆] )→(10.1 μ𝐴)/[0.800 𝑚𝑀] =𝐹((15.3 𝜇𝐴)/[0.500 𝑚𝑀]
)→𝐹=0.412_6
Finding [DDT] in unknown:
[Chloroform ]=1.268 mM
(8.7µ𝐴 )/[𝑋] =0.412_6 ((10.1 𝜇𝐴)/[1.26_8 𝑚𝑀] )→[𝑋]=0.909 𝑚𝑀
[DDT] unknown = 0.909 mM x 100 ml/10.0 ml =9.09 mM
Le Châtelier's principle - ANSWER ✓ Because Q>K, the reaction must go to the
left to decrease the numerator and increase the denominator, until Q=K.
1. If a reaction is at equilibrium and products are added (or reactants are removed),
the reaction goes to the left.2. If a reaction is at equilibrium and reactants are added
(or products are removed), the reaction goes to the right.
What is Ksp? - ANSWER ✓ The solubility product is the equilibrium constant for
the reaction in which a solid saltdissolves to give its constituent ions in solution.
Solid is omitted from the equilibrium constant
because it is in its standard state.
Lewis Acid - ANSWER ✓ Electron pair acceptor.