P (t) = 14250
1 + 29e-0.62t
To the nearest tenth, how many days will it take the culture to reach 75% of its carrying capacity?
D1A
75 x 14250 = 10,687.50
100
10,687.50 = 14250
1 + 29e-0.62t
10,687.50 = 14250
1 + 29e-0.62t t∈
10,687.50 (1 + 29e-0.62t) = 14250
10,687.50 + 309937.5e-0.62t = 14250
309937.5e-0.62t = 14250 - 10,687.50
309937.5e-0.62t = 3562.50
-0.62t
e =1
87
-06.62t = -ln (87)
t = ln (87) x 50
31
t ≈ 7. 20308
It will take 7.2 days for the culture to reach 75% of carrying capacity.
What is the carrying capacity?
The logistic growth model is approximately exponential at first, but it has a reduced rate of growth as the
output approaches the model’s upper bound, called the carrying capacity (Abramson, 2017, p. 544).
Carrying capacity in a logistic model, the limiting value of the output (Abramson, 2017, p. 565). In logistic
development, a population's per capita development rate gets littler and littler as populace size approaches
a maximum forced by constrained assets within the environment, known as the carrying capacity (K).