element Average cycle(Sum of the times recorded to
perform each element/Number of 0bservation)
1 0.452
2 1.508
3 0.833
4 1.150
2. Normal time for each element
Element Normal time(Average 0bserved
time*Performance rating factor)
1 (0.452)(0.9)=0.407
2 (1.508)(0.85)=1.282
3 (0.833)(1.1)=0.916
4 (1.150)(1.0)=1.150
c. Assuming an allowance factor of 13% of job time, compute the standard time of this job
Element Standard time=(Normal time)/(1-Allowance
factor)
1 (0.407)/(1-0.13)=0.468
2 (1.282)/(1-0.13)=1.474
3 (0.916)/(1-0.13)=1.053
4 (1.150)/(1-0.13)=1.322